Laparoskopia krok po kroku

JAK WYGLĄDA OPERACJA LAPAROSKOPOWA? OPOWIADAMY KROK PO KROKU:

KROK 1 – PRZYGOTOWANIE:

Zabieg operacyjny przebiega zawsze w znieczuleniu ogólnym – pacjentka zasypia pod opieką anestezjologa. Po przygotowaniu specjalnego sterylnego zestawu dla pola operacyjnego –czyli nałożeniu na ciało jednorazowych sterylnych serwet oraz wielokrotnym przemyciu skóry brzucha roztworem antyseptycznym, można zaczynać zabieg.

KROK 2 – POCZĄTEK:

Najpierw uzyskuje się wejścia do jamy brzusznej. Polega to na wykonaniu na skórze brzucha 4 niewielkich nacięć po 5-10 mm ( jedno zaraz przy pępku i 2 lub 3 w podbrzuszu), przez które operatorzy wprowadzają cieniutkie rurki –troakary. Pomagają one na początku uzyskać rozprężenie , czyli zwiększenie przestrzeni dla narzędzi w brzuchu, przez wprowadzenie tam pewnej ilości gazu (dwutlenku węgla), który rozsuwa narządy wewnętrzne i daje operatom możliwość bezpiecznego poruszania się w tej delikatnej przestrzeni. Przez te rurki następnie wsuwane są narzędzia endoskopowe. Przypominają one długie cienkie pałeczki, na końcu których przymocowane są różne mikro narzędzia – malutkie nożyczki, kleszczyki, pęsety i najważniejsza – kamera ze światłem, która jest „okiem” całego zespołu operacyjnego .

KROK 3 – PRZEBIEG OPERACJI:

Lekarze -operatorzy widzą obraz z wnętrza ciała na dużym ekranie w jakości HD, wielokrotnie powiększony i pod różnymi kątami, co pozwala na dokładność i dostęp do wielu miejsc, zazwyczaj trudnych do oceny podczas zabiegu tradycyjną metodą laparotomii. Stopniowo odsłania się kolejne obszary i precyzyjnie operuje się za pomocą kleszczyków bipolarnych, pęset, mikronożyczek i wielu innych specjalistycznych narzędzi. Usunięte tkanki wyjmuje się z jamy brzusznej różnymi sposobami – przez troakary, za pomocą morcelatora lub w specjalnym woreczku zwanym „endobag” i przekazuje się je do badania histopatologicznego.

KROK 4 – ZAKOŃCZENIE:

Po zakończeniu zabiegu, w celu wzmocnienia efektu unikania powstawania zrostów pooperacyjnych można zastosować nowoczesne preparaty przeciwzrostowe. Podaje się je w różnych formach – żelu lub proszku – do wnętrza jamy brzusznej.
Niewielkie nacięcia skóry brzucha zszywa się rozpuszczalnymi szwami, których zazwyczaj nie trzeba usuwać, dają świetny efekt estetyczny, a przede wszystkim są bardzo dobrze tolerowane przez tkankę skórną (zdjęcia brzucha).
Zapraszamy do obejrzenia filmów – nagrań zabiegów laparoskopowych na naszej stronie.